Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tibetský španěl

 

ZEMĚ PŮVODU : Tibet.

PATRONÁT : Velká Británie.

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU : 24. 06. 1987

POUŽITÍ : Společenský pes.

KLASIFIKACE FCI : Skupina 9 Společenští a pokojoví psi, sekce 5 Tibetská plemena, bez pracovní zkoušky.

CELKOVÝ VZHLED : Malý, aktivní a ostražitý. Dobře vyvážených celkových proporcí; délka trupu lehce přesahuje kohoutkovou výšku.

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA) : Veselý pes, se sebevědomým vystupováním, mimořádně inteligentní, rezervovaný vůči cizím. Ostražitý, věrný, ale nezávislý.

HLAVA : Malá v poměru k tělu, nesena hrdě. Samčí výraz u psů, avšak bez hrubosti.

MOZKOVNA : Lebka : Středně široká, středně dlouhá a lehce klenutá. Stop : Mírný, ale zřetelně vyznačený.

LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTI : Nosní houba : Přednostně černá. Tlama : Střední délky. Tupá, dobře vyplněná, prostá vrásek. Brada je značně hluboká a široká. Čelisti / zuby : Mírný předkus. Spodní čelist mezi špičáky je široká, s rovnoměrně uspořádanými řezáky. Plný chrup je žádoucí. Při zavřené tlamě nesmí být vidět zuby a jazyk. Oči : Tmavě hnědé, oválné, bystré a výrazné, střední velikosti, uloženy poměrně daleko od sebe, ale směřující přímo vpřed; Oční víčka černá. Uši : Střední velikosti, visící, u dospělých psů bohatě osrstěné, nasazené poměrně vysoko. Žádoucí je, aby se po stranách poněkud zvedaly od lebky, ale nesmí být neseny odstávající. Velké, těžké, hluboko nasazené uši jsou netypické. KRK : Mírně kratší, silný a plynule přechází do trupu. Pokrytý hřívou popřípadě šálem tvořenými z delší srsti; tento znak je u psů výraznější a lépe vyjádřen než u fen.

TRUP : Délka trupu od kohoutku ke kořeni ocasu je poněkud větší, než je kohoutková výška psa. Hřbet : Rovný. Žebra : Dobře klenutá.

OCAS : Vysoko nasazený, bohatě osrstěný (s praporci) a v pohybu vesele nesen stočený nad hřbetem. (Ocas visící v postoji dolů se nesmí penalizovat.)

KONČETINY : HRUDNÍ KONČETINY : Střední síly kostí. Hrudní končetiny lehce prohnuté, ale dobře navazují na plece. Plece : Dobře uložené, skloněné dozadu.

PÁNEVNÍ KONČETINY : Dobře utvářené a silné. Kolenní klouby : Středně vyjádřené zaúhlení. Hlezna : Hluboko postavená, při pohledu zezadu rovná.

TLAPY : Zaječí tlapky. Malé a dobře formované, s osrstěním mezi prsty; toto osrstění často přesahuje tlapky. Kulaté kočičí tlapky jsou nežádoucí.

CHODY : Rychlonohý dojem, přímý, volný a sebevědomý pohyb.

OSRSTĚNÍ : SRST : Krycí srst hedvábné struktury, krátká v obličejové partii a na přední straně končetin, středně dlouhá na těle, ale poměrně hladce přiléhající. Podsada je jemná a hustá. Uši a zadní strany končetin krásně osrstěny. Ocas a zadní strana stehen bohatě pokryté dlouhou srstí. Celkově by osrstění nemělo být nadměrně bohaté, přičemž feny bývají zpravidla méně osrstěny a mají méně vyjádřenou hřívu než psi.

BARVA : Všechny barvy a jejich kombinace jsou povoleny.

VELIKOST A HMOTNOST : Kohoutková výška : cca 25,4 cm (10 palců). Hmotnost : Ideální v rozmezí 4,1 až 6,8 kg (9 - 15 liber).

VADY : Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou. Pozn. : Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela v šourku.